
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.3 hp, 6,000 RPM, Rotational Exhaust, 5/8-11 Spindle Thread, 7 Inch (178 mm) Dia. Right Angle Disc Sander, Central Vacuum
- Item Code: 52597
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
7" Dia., 1.3 hp, Right Angle Disc Sander with unique Vacuum Shroud captures most contaminants. This Central Vacuum Model (52597) runs free at 6,000 RPM and has a 5/8"-11 Male Spindle Thread. 1-1/4" diameter Swivel Cuff (96004) improves maneuverability. Tool includes Vibration Dampening Side Handle (53134) for left or right hand use.
Features
Back To Top- Vacuum Shroud captures airborne contaminants such as Hexavalent Chromium. An essential tool for nuclear plants, aerospace, wind energy, and marine markets. For use on non-ferrous surfaces such as Carbon Fiber, Composites, Fiberglass, Turbine Blades, more.
- Tool accepts optional 7" (178 mm) diameter Abrasive Discs with 7/8" (22 mm) center hole. Includes 51151 Backing Pad, which is 7" (178 mm) in diameter, and flange w/nut. Lightweight non-marring Vacuum Shroud is constructed of high-quality clear urethane. 3/4" (19 mm) high Shroud Brush (02342) assists in capture of airborne contaminants.
- Includes Conductive Hose & Cuffs, to shield operator from electrostatic discharge (ESD). Shroud has View-Port which allows operator to see abrasive disc and work surface. Quiet, robust 1.3 hp (970 W) air motor is governor-controlled to maintain consistent RPM under load.
- Convenient Spindle Lock allows quick and easy changing of backing pad or abrasive. Wick-Lube System extends gear life with regular lubrication. Gear Oil (95848) & Gear Oil Gun (95541) included with tool, and also sold separately.
Tech Specs
Back To Top| Height Inch (mm) | 3-7/8" (104) |
|---|---|
| Length Inch (mm) | 14-5/8" (373) |
| Free Speed RPM | 6,000 |
| Backing Pad Diameter Inch (mm) | 7" (178) |
| hp (W) | 1.3 (970) |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 3/8" (10) |
| Tool Spindle Thread | 5/8"-11 Male |
| Air Inlet Thread | 3/8" NPT |
| Exhaust Type | Side |
| Brand | Dynabrade |