
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
M3.5 x 0.6 D4 3 Flute Black Oxide Coated HSSE-V Plug Chamfer Spiral Point Flute Tap - L982
- Item Code: 52616
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
High Performance
Features
Back To Top- Premium HSSE-V Substrate For Improved Performance
- Black Oxide Spiral Point Machine Tap
- Straight Fluted Design
Tech Specs
Back To Top| Performance Grade | High Performance |
|---|---|
| Coating/Finish | Black Oxide |
| Flute Type | Spiral Point |
| Shank Diameter | 0.1410" |
| Number of Flutes | 3 |
| Series | L982 |
| Brand | Nachi America |
| Cut Direction | RH |
| Size-Pitch | M3.5 x 0.6 |
| Limit | D4 |
| Thread Length | 0.4330" |
| Helix Direction | RH |
| Material | HSSE-V |
| Overall Length | 2" |
| Tap Type | Plug |