
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.4 hp, 2,400 RPM, Pistol-Grip, Geared, Rear Exhaust, DynaChuck, 1/4 Inch Drill
- Item Code: 52833
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
.4 hp (298 W) Pistol Grip Drill offered in ergonomic Dynabrade design, with comfortable textured tactile grip. Powerful high-torque, geared air motor is ideal for countless industrial applications.
Features
Back To Top- Finger platform on both sides of tool allows increased stability and comfort.
- Model includes 1/4" Dynachuck & Key. Available in JacobsĀ® Chuck (see 52933)
- Comfortable textured tactile tool grip.
- No Reverse.
Tech Specs
Back To Top| Chuck Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
|---|---|
| Exhaust Type | Rear |
| Height Inches (mm) | 5" (127) |
| Spindle Thread Size | 3/8"-24 Male |
| Brand | Dynabrade |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/4" (6) |
| Length Inches (mm) | 5.9" (149) |
| Motor Free Speed (RPM) | 2,400 |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| hp (W) | .4 (298) |