
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.3 hp, 3,500 RPM, Rotational Exhaust, for 3 Inch W x 24 Inch L (76 mm x 610 mm) Belts, Take-About Sander Abrasive Belt Tool, Central Vacuum
- Item Code: 52900
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Ideal for surface leveling, graining and finishing. Heavy-duty 1.3 hp sander (3,500 RPM) powers 3" x 24" abrasive belts, for aggressive material removal on metal and wood.
Features
Back To Top- Toggle switch offers simple one-step belt tensioning. Pistol-grip handle and top control knob allow enhanced operator control.
- Easily adjustable tracking of abrasive belt. Tool works well with non-woven nylon belts.
- Safety-lock throttle lever is included.
Tech Specs
Back To Top| Belt Size Inches (mm) | 3" (76) W x 24" (610) L |
|---|---|
| Exhaust Type | Side Exhaust |
| Height Inches (mm) | 7-1/8" (181) |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/2" (13) |
| hp (W) | 1.3 (969) |
| Length Inches (mm) | 13-1/4" (337) |
| Max. SFPM (SM/Min.) | 2,000 (610) |
| Motor Free Speed (RPM) | 3,500 |
| Air Inlet Thread | 3/8" NPT |
| Brand | Dynabrade |
| Motor Style | 7 Degree Offset |