
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.4 hp, 3,200 RPM, 3/16 Inch (5 mm) Dia. Orbit, Rear Exhaust, for 1/4-20 Female Pads, Right Angle Mini-Dynorbital Random Orbital Sander
- Item Code: 53417-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Built-in speed regulator, rear exhaust muffler, lever throttle. Heavy duty gear head. Includes sample 9-micron micro-finishing film discs. Optional 54585 Side Handle Assembly available.
Features
Back To Top- 54028 Random Orbital Sanding Head accepts sanding pads with 1/4"-20 female thread.
- Includes 1-1/4" dia. medium density locking-type pad (54018), which has 1/4"-20 female thread which mounts to sanding head.
Tech Specs
Back To Top| Height Inch (mm) | 2-3/4" (70) |
|---|---|
| Length Inch (mm) | 7" (289) |
| Brand | Dynabrade |
| Exhaust Type | Rear |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
| Backing Pad Diameter Inch (mm) | 1-1/4" (32) |
| hp (W) | 0.4 (298) |
| Sanding-Head Spindle Thread | 1/4"-20 Male |
| Free Speed RPM | 3,200 |
| Orbit Dia. Inch (mm) | 3/16" (5) |