
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
M10 x 1.5 D6 4 Flute HSS Bottoming Chamfer Straight Flute Hand Tap - L910
- Item Code: 54142-NACHI
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
General Purpose
Features
Back To Top- Premium HSS Substrate For Improved Performance
- Bright Finish Standard Hand Tap
Tech Specs
Back To Top| Size-Pitch | M10 x 1.5 |
|---|---|
| Thread Length | 1 1/4" |
| Shank Diameter | .3810" |
| Brand | Nachi America |
| Helix Direction | RH |
| Flute Type | Straight |
| Performance Grade | General Purpose |
| Tap Type | Bottoming |
| Limit | D6 |
| Overall Length | 2-15/16" |
| Series | L910 |
| Coating/Finish | None |
| Cut Direction | RH |
| Material | High Speed Steel |
| Number of Flutes | 4 |