
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12.7mm, 0.001mm, ID-S ABSOLUTE Solar Digimatic Indicator, 8mm stem, Lug Back
- Item Code: 543-500
- Brand: Mitutoyo
- Unit Size: 1
Description
With SPC Data Output, ISO
Features
Back To Top- Measurement tool with a solar power source. Readyfor use from 40 lux illumination.
- Mitutoyo��s unique ABS (Absolute)sensor automatically restores the last origin position when the indicator is turned on. This allows quick-start operation, which is especially useful in multipoint measurement.
- A super capacitor maintains a reserve of approximately 3.5 hours under low light conditions.
Tech Specs
Back To Top| Individual or Set | Individual |
|---|---|
| Measuring Force | =1.5N |
| Data Output Cable - 40 inch | 905338 |
| Primary Measuring Range Upper - Metric | 12.7mm |
| Brand | Mitutoyo |
| Data Output | Y |
| Accuracy | 0.003mm |
| IP Rating | IP42 |
| Primary Measuring Range Lower - Metric | 0mm |
| Back Type | Lug |
| Data Output Cable - 80 inch | 905409 |
| Mechanical or Digital | Digimatic |
| Primary (Outside Diameter) Contact Point Material | Carbide |
| Range | 0 - 12.7mm |
| Stem Diameter Measurement | 8mm |
| Resolution or Graduation | 0.001mm |