
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.5 Inch/12.7mm, .0005 Inch/0.01mm, ID-S ABSOLUTE Solar Digimatic Indicator, 3/8 Inch stem, Lug Back
- Item Code: 543-507
- Brand: Mitutoyo
- Unit Size: 1
Description
With SPC Data Output, ANSI
Features
Back To Top- Measurement tool with a solar power source. Readyfor use from 40 lux illumination.
- Mitutoyo��s unique ABS (Absolute)sensor automatically restores the last origin position when the indicator is turned on. This allows quick-start operation, which is especially useful in multipoint measurement.
- A super capacitor maintains a reserve of approximately 3.5 hours under low light conditions.
Tech Specs
Back To Top| Primary Measuring Range Lower - Inch | .00002, .00005, .0001 in. |
|---|---|
| Data Output Cable - 80 inch | 905409 |
| Mechanical or Digital | Digimatic |
| IP Rating | IP42 |
| Brand | Mitutoyo |
| Primary Measuring Range Upper - Inch | .5 in. |
| Range | 0 - .5 In/0 - 12.7mm |
| Resolution or Graduation | .0005 in. |
| Stem Diameter Measurement | 3/8 in. |
| Accuracy | .001 in. |
| Data Output Cable - 40 inch | 905338 |
| Primary Measuring Range Upper - Metric | 12.7mm |
| Data Output | Y |
| Primary Measuring Range Lower - Metric | 0mm |
| Individual or Set | Individual |
| Measuring Force | =1.5N |
| Back Type | Lug |
| Primary (Outside Diameter) Contact Point Material | Carbide |