
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2.4 Inch/60.9mm, .00002 Inch/.00005 Inch/.0001 Inch/0.0005mm/0.001mm, ID-H ABSOLUTE Digimatic Indicator
- Item Code: 543-564A
- Brand: Mitutoyo
- Unit Size: 1
Description
With SPC/RS232 Data Output, With Analog Display, Back-Lit, ANSI
3/8 Inch stem, Flat Back
Features
Back To Top- Excellent accuracy and functionality.
- GO/�NG judgement is performed by setting the upper and lower tolerances for max., min. and runout values.
- Internal calculations using the simple formula of [F(x)=Ax)] are available.
Tech Specs
Back To Top| Accuracy | .0025 in. |
|---|---|
| Data Output Cable - 40 inch | 936937 |
| Data Output Cable - 80 inch | 965014 |
| Primary Measuring Range Lower - Inch | .0005 in.; .00005 in. |
| Primary Measuring Range Upper - Inch | 2.4 in. |
| Primary Measuring Range Upper - Metric | 60.9mm |
| Range | 0 - 2.4 In/0 - 60.9mm |
| Resolution or Graduation | .00002, .00005, .0001 in. |
| Brand | Mitutoyo |
| Mechanical or Digital | Digimatic |
| Back Type | Flat |
| Primary Measuring Range Lower - Metric | 0mm |
| Individual or Set | Individual |
| Stem Diameter Measurement | 3/8 in. |
| Data Output | Y |
| Measuring Force | =2.5N |
| Primary (Outside Diameter) Contact Point Material | Carbide |