
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.5 Inch/12.7mm,.00005 Inch/.0005 Inch/0.001mm/0.01mm, ID-N IP66 ABSOLUTE Digimatic Indicator, 3/8 Inch stem, Flat Back
- Item Code: 543-576
- Brand: Mitutoyo
- Unit Size: 1
Description
With SPC Data Output, ANSI
Features
Back To Top- Proven ABSOLUTE sensor.
- Slim body design is advantageous for multi-point measurements.
- Improvement in workability with the LCD readout-rotation function.
Tech Specs
Back To Top| Accuracy | .00012 in. |
|---|---|
| Measuring Force | =2N |
| Primary Measuring Range Lower - Inch | 0.0005 in. |
| Resolution or Graduation | .0005 in.; .00005 in. |
| Brand | Mitutoyo |
| Primary (Outside Diameter) Contact Point Material | Carbide |
| Primary Measuring Range Upper - Inch | .5 in. |
| IP Rating | IP66 |
| Primary Measuring Range Lower - Metric | 0mm |
| Range | 0 - .5 In/0 - 12.7mm |
| Primary Measuring Range Upper - Metric | 12.7mm |
| Data Output | Y |
| Data Output Cable - 40 inch | 21EAA194 |
| Stem Diameter Measurement | 3/8 in. |
| Back Type | Lug |
| Mechanical or Digital | Digimatic |
| Data Output Cable - 80 inch | 21EAA190 |
| Individual or Set | Individual |