
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.5 Inch/12.7mm, .00005 Inch/0.001mm, ID-S ABSOLUTE Digimatic Indicator, 8mm stem, Flat Back
- Item Code: 543-795B
- Brand: Mitutoyo
- Unit Size: 1
Description
With SPC Data Output, Dustproof, ISO
Features
Back To Top- Employing the ABSOLUTE linear encoder, the Signal ID-S always displays the spindle InAbsolute Position In from the origin at power-on.
- After the initial zero-setting with the ORIGIN button, the repeated absolute positioning is no longer necessary over entire battery life.
- Unlimited response speed eliminates over-speed errors.
Tech Specs
Back To Top| Accuracy | 0.00005 in. |
|---|---|
| Data Output Cable - 80 inch | 905409 |
| Mechanical or Digital | Digimatic |
| Back Type | Flat |
| Primary Measuring Range Lower - Inch | 0 in. |
| Primary (Outside Diameter) Contact Point Material | Carbide |
| Individual or Set | Individual |
| IP Rating | IP53 |
| Measuring Force | =2.5N |
| Primary Measuring Range Upper - Metric | 12.7mm |
| Stem Diameter Measurement | 8mm |
| Data Output Cable - 40 inch | 905338 |
| Data Output | Y |
| Primary Measuring Range Lower - Metric | 0mm |
| Brand | Mitutoyo |
| Primary Measuring Range Upper - Inch | .5 in. |
| Range | 0 - .5 In/0 - 12.7mm |
| Resolution or Graduation | 0.00005 in. |