
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.7 hp Extended Right Angle Die Grinder, 12,000 RPM, Composite, Geared, Rear Exhaust, 1/4 Inch & 6 mm Collet
- Item Code: 54347
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Dynabrade's .7 hp Die Grinders are ideal for rapid material removal, deburring, finishing and polishing, in an ergonomic right angle design. These top-quality tools accept optional carbide burrs and mounted points, providing countless solutions to manufacturing and fabrication industries, foundries, die shops, welding operations, nuclear facilities, shipyards and more!
Features
Back To Top- All models include 1/4" and 6 mm Collet Insert.
- Thermal-insulated handle reduces cold air transmission to operator.
- Allows additional reach of 3-3/8" (86 mm).
- Safety-lock throttle lever prevents accidental start-up of tool.
Tech Specs
Back To Top| Exhaust Type | Rear |
|---|---|
| Collet Size | 1/4" & 6 mm |
| Length Inches (mm) | 11-1/4" (287) |
| Tool Housing | Composite |
| hp (W) | .7 (522) |
| Motor Free Speed (RPM) | 12,000 |
| Brand | Dynabrade |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Height Inches (mm) | 2.9" (77) |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 3/8" (10) |