
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.7 hp, 18,000 RPM, Composite, 3 Inch (76 mm) Dia. Extended Right Angle Disc Sander
- Item Code: 54403
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Ideal for quick weld removal, metal beveling in weld preparation, deburring and deflashing, surface conditioning, paint removal and polishing!
Features
Back To Top- Allows additional reach of 3-3/8" (86 mm).
- Tools include lightweight aluminum head.
- Safety-lock throttle lever prevents accidental start-up of tool.
- Includes medium density locking-type backup pad, 3" (76 mm) diameter.
Tech Specs
Back To Top| Length Inch (mm) | 12" (302) |
|---|---|
| Tool Housing | Composite |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Free Speed RPM | 18,000 |
| Brand | Dynabrade |
| Height Inch (mm) | 3.5" (89) |
| hp (W) | .7 (522) |
| Tool Spindle Thread | 3/8"-24 Male |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 3/8" (10) |
| Exhaust Type | Rear |
| Backing Pad Diameter Inch (mm) | 3" (76) |