
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
M16 x 1.5 D6 3 Flute Black Oxide Coated HSSE-V Bottoming Chamfer Spiral Flute Tap - L980
- Item Code: 54630-NACHI
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
High Performance
Features
Back To Top- Premium HSSE-V Substrate For Improved Performance
- Black Oxide Spiral Flute Machine Tap
- Spiral Fluted Modified Bottoming Design
Tech Specs
Back To Top| Size-Pitch | M16 x 1.5 |
|---|---|
| Coating/Finish | Black Oxide |
| Material | HSSE-V |
| Helix Direction | RH |
| Overall Length | 3-13/16" |
| Flute Type | Normal Spiral Flute |
| Performance Grade | High Performance |
| Cut Direction | RH |
| Limit | D6 |
| Series | L980 |
| Number of Flutes | 3 |
| Thread Length | 0.5510" |
| Shank Diameter | 0.4800" |
| Tap Type | Bottoming |
| Brand | Nachi America |