
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.7 hp, 18,000 RPM, Composite, 3 Inch (76 mm) Dia. Right Angle Type 27 Depressed Center Wheel Grinder
- Item Code: 54767
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Model accepts optional 3" (76 mm) diameter Type 27 reinforced Depressed Center Wheels, with 3/8" (10 mm) center hole; wheel width of 1/8" to 1/4" (3 mm to 6 mm).
Features
Back To Top- Dual-wick lubrication system saturates gears with oil for increased performance, extended life and reduced downtime.
- Adjustable wheel guard provides maximum operator protection.
- Models include aluminum right angle housing.
- Each model includes side handle for left or right-hand use.
Tech Specs
Back To Top| hp (W) | 0.7 (522) |
|---|---|
| Type 27 Grinding Wheel Dia. Inch (mm) | 3" (76) |
| Free Speed RPM | 18,000 |
| Exhaust Type | Rear |
| Length Inch (mm) | 8" (202) |
| Height Inch (mm) | 3" (76) |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 3/8" (10) |
| Brand | Dynabrade |
| Tool Thread | 3/8"-24 Male |