
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.5 hp, 12,000 RPM, Front & Rear Exhaust, 14 mm Dia. Orbit, 5/16-24 Female Thread, 3 Inch (76 mm) Dia. Dynabuffer Random Orbital Polisher
- Item Code: 55126-DI
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Dynabuffer moves backup pad and optional polishing buff in 14 mm diameter offset orbit. Tool runs at 12,000 RPM free speed. Easily adjust motor RPM with optional 3/32" (4 mm) hexagonal wrench. Adjust all tools to run at same speed at varoius distances from air supply source. Muffler cap rotates to protect regulator and lock-in desired speed.
Features
Back To Top- 3" Dia. Dynabuffer Air-Powered Buffing Tool, ideal for use in Two-Step Polishing System. Excellent for buffing out sanding scratches.
- Non-marring housing cover is insulated for operator comfort. Optional 53163 Side Handle available.
- Throttle lever may be positioned for right or left hand operation.
- Tool includes 56142 Hook-Face backup pad, and 97166 Hanger Bracket. Polishing buffs are sold separately.
Tech Specs
Back To Top| Exhaust Type | Front & Rear |
|---|---|
| Height Inch (mm) | 4-1/8" (105) |
| Length Inch (mm) | 9-1/2" (241) |
| Backing Pad Diameter Inch (mm) | 3" (76) |
| Tool Spindle Thread | 5/16"-24 Female |
| Free Speed RPM | 12,000 |
| hp (W) | .5 (373) |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
| Brand | Dynabrade |
| Orbit Dia. Inch (mm) | .14 (.55) |