
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9/16 Inch Diameter, Jobber Drill, 2 flutes, HSCO, TiN Coated, Straight Shank, 118° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 5519-14.290
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The GU 500 combines a deep radial flute form with a 118º split point on a cobalt substrate. Best suited for stainless steel and alloyed steel applications; the GU 500 can also be effective in drilling aluminum and mild steels. Available TiN coated and bright finished as standard stocked items.
Features
Back To Top- Co-alloyed high speed steel
- Low feed force required
- Low torque required
- Universal application
Tech Specs
Back To Top| Series | 5519 |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Length (mm) | 114 |
| Brand | Guhring |
| Fractional Diameter | 9/16" |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 169 |
| Shank Diameter (mm) | 14.29 |
| Decimal Diameter | 0.5626" |
| Length of Cut (mm) | 92.565 |
| Point Angle | 118° |
| Coating/Finish | TiN |
| Material | Cobalt |
| Metric Diameter | 14.29 mm |
| Shank Type | Straight |
| Drilling Depth | Jobber |