
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
19/64 Inch Diameter, Taper Length Drill, 2 flutes, HSCO, TiN Coated, Straight Shank, 118° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 5537-7.540
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The GU 500 combines a deep radial flute form with a 118º split point on a cobalt substrate. Best suited for stainless steel and alloyed steel applications; the GU 500 can also be effective in drilling aluminum and mild steels. Available TiN coated and bright finished as standard stocked items.
Features
Back To Top- Co-alloyed high speed steel
- Low feed force required
- Low torque required
- Universal application
Tech Specs
Back To Top| Overall Length (mm) | 165 |
|---|---|
| Fractional Diameter | 19/64" |
| Length of Cut (mm) | 102 |
| Drilling Depth | Taper Length |
| Flute Length (mm) | 109 |
| Series | 5537 |
| Brand | Guhring |
| Coating/Finish | TiN |
| Material | Cobalt |
| Shank Type | Straight |
| Number of Flutes | 2 |
| Metric Diameter | 7.54 mm |
| Shank Diameter (mm) | 7.54 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Diameter | 0.2969" |
| Point Angle | 118° |