
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch Diameter, Spot Drill, 2 flutes, HSS, Bright Finish, Straight Shank, 90° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 559-25.400
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
NC spot drills are high precision drills designed specifically for creating an accurate hole location for a secondary drilling operation. NC spot drills due not have body clearance and are not designed to drill greater than the depth of the point angle. The 90° and 120° spot drills are primarily used to create an initial spot for 118° and 135° secondary drills respectively. The 142° point NC Spot drill, series 546, is designed to help center carbide drills with an angle of 140°.
Features
Back To Top- Special drill
- Only suitable for spotting
Tech Specs
Back To Top| Overall Length (mm) | 216 |
|---|---|
| Metric Size | 25.40 mm |
| Shank Diameter (mm) | 25.4 |
| Coating/Finish | Bright |
| Flute Length (mm) | 53 |
| Fractional Size | 1" |
| Shank Type | Straight |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 90° |
| Coolant | without |
| Material | High Speed Steel |
| Brand | Guhring |
| Length of Cut (mm) | 14.9 |
| Series | 559 |
| Decimal Size | 1.0000" |