
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/16 Inch Diameter, 40xD Drill, 2 flutes, Carbide, TiCN Coated, with Coolant, Straight Shank, G Point, Right Hand Cut
- Item Code: 5641-7.938
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Designed for maximum drilling depths, Guhring conventional gun drills are coated carbide headed drills that allow manufacturers to achieve precision holes in a wide variety of materials. Brazed carbide headed gun drills are typically used for precise drilling of deep holes when conventional style drills cannot be employed. A pilot hole is advisable when using gun drills.
Features
Back To Top- Single-fluted gun drill
- with standard point geometry
- Head form G
- for alloyed and high alloyed steels
Tech Specs
Back To Top| Flute Length (mm) | 372 |
|---|---|
| Length of Cut (mm) | 360.093 |
| Metric Size | 7.938 mm |
| Overall Length (mm) | 420 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drilling Depth | 40xD |
| Fractional Size | 5/16" |
| Shank Type | Straight |
| Material | Solid Carbide |
| Number of flutes | 2 |
| Brand | Guhring |
| Coating | TiCN |
| Decimal Size | 0.3125" |
| Point Angle | G |
| Series | 5641 |
| Coolant | with |
| Shank Diameter (mm) | 16 |