
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x 1/8 in. A24T 7/8" Arbor Hole Wolverine Type 27 Cut/Grind Combo Wheel
- Item Code: 56428
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler Wolverine 5 inch type 27 combo wheels deliver a fast cut rate and consistent performance at a good value when cutting and grinding steel and other metals. Combination wheels offer flexibility and efficiency when switching between cutting and grinding applications with a right angle grinder. The 7/8" open arbor offers a cost-effective mounting option when using adapting nuts.
Wolverine is an aggressive, get it done product line for everyday general purpose use.
ORDER IN MULTIPLES of 25
Features
Back To Top- Aggressive cutting and grinding wheels that will get the job done fast.
- Excellent value for the professional that needs a tough, aggressive wheel.
- Combination wheels offer flexibility and efficiency when switching between cutting and grinding applications.
- Open arbor offers a cost-effective mounting option when using adapting nuts.
- Best for use on carbon steel, iron and general purpose metal use.
Tech Specs
Back To Top| Maximum RPM | 12200 |
|---|---|
| Standard Pack Quantity | 25 |
| Brand | Weiler |
| Color | Black |
| Diameter | 5" |
| Grain Type | Aluminum Oxide (AO) |
| Grit | 24 |
| Wheel Thickness | 1/8" |
| Arbor Hole Size | 7/8" |
| Grade/Hardness | T |
| Series | Wolverine |