
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. x 1/4 in. Aluminum Oxide (A24R) 5/8 in. Arbor Hole Wolverine Type 27 Grinding Wheel
- Item Code: 56473
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler Wolverine 4 inch type 27 grinding wheels deliver a fast cut rate and consistent performance at a good value when grinding steel and other metals. Flat profile with depressed center allows for a wide range of grinding angles (0-45) with a grinder. Ideal for heavy stock removal, scale removal, weld removal, weld blending, edge beveling and torch-cut softening. The 5/8" open arbor offers a cost-effective mounting option when using adapting nuts.
Wolverine is an aggressive, get it done product line for everyday general purpose use.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Aggressive cutting and grinding wheels that will get the job done fast.
- Excellent value for the professional that needs a tough, aggressive wheel.
- Triple fiberglass reinforcement provides added strength for aggressive stock removal.
- Open arbor offers a cost-effective mounting option when using adapting nuts.
- Best for use on carbon steel, iron and general purpose metal use.
Tech Specs
Back To Top| Maximum RPM | 15300 |
|---|---|
| Grade | Coarse |
| Color | Black |
| Grade/Hardness | R |
| Brand | Weiler |
| Grain Type | Aluminum Oxide (AO) |
| Diameter | 4" |
| Wheel Thickness | 1/4" |
| Series | Wolverine |
| Arbor Hole Size | 5/8" |
| Grit | 24 |
| Standard Pack Quantity | 10 |