
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
M16 x 2.0 D7 3 Flute HSS Plug Chamfer Spiral Point Flute Tap - L920
- Item Code: 57078-NACHI
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
General Purpose
Features
Back To Top- Premium HSS Substrate For Improved Performance
- Bright Finish Standard Plug Tap
- Spiral Point Design to Evacuate Chips in a Downward Direction
Tech Specs
Back To Top| Helix Direction | RH |
|---|---|
| Performance Grade | General Purpose |
| Limit | D7 |
| Series | L920 |
| Shank Diameter | .4800" |
| Cut Direction | RH |
| Overall Length | 3-13/16" |
| Thread Length | 1 13/16" |
| Flute Type | Spiral Point |
| Material | High Speed Steel |
| Coating/Finish | None |
| Size-Pitch | M16 x 2.0 |
| Tap Type | Plug |
| Brand | Nachi America |
| Number of Flutes | 3 |