
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x 1/8 in. 30 Grit Aluminum Oxide (A30S) 7/8 in. Arbor Hole Tiger AO Type 27 Cut/Grind Combo Wheel
- Item Code: 57103
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler Tiger aluminum oxide 5 inch type 27 combo wheels deliver the right combination of performance and value when cutting steel and other metals. Combination wheels offer flexibility and efficiency when switching between cutting and grinding applications with a right angle grinder. The open arbor offers a cost-effective mounting option when using adapting nuts.
This versatile combo wheel leverages a strong bond that offers a long life solution for all your general purpose applications at an excellent total cost of use.
ORDER IN MULTIPLES of 25
Features
Back To Top- Strong resin bond delivers a long cutting life that keeps professionals on the job longer.
- White aluminum oxide grains provide an even, sharp, clean cut rate and consistent performance.
- Combination wheels offer flexibility and efficiency when switching between cutting and grinding applications.
- Open arbor offers a cost-effective mounting option when using adapting nuts.
- Best for use on carbon steel, structural steel, iron and general purpose metal use.
Tech Specs
Back To Top| Brand | Weiler |
|---|---|
| Standard Pack Quantity | 25 |
| Grit | 30 |
| Maximum RPM | 12200 |
| Series | Tiger |
| Wheel Thickness | 1/8" |
| Color | Black |
| Grain Type | Aluminum Oxide (AO) |
| Arbor Hole Size | 7/8" |
| Grade/Hardness | S |
| Diameter | 5" |