
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 in.x 1/4 in. 24 Grit Aluminum Oxide (A24R) 7/8 in. Arbor Hole Tiger AO Type 28 Grinding Wheel
- Item Code: 57135
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler Tiger aluminum oxide 7 inch type 28 depressed center grinding wheels deliver the right combination of performance and value when grinding steel and other metals. This depressed center wheel with a concave "or saucer" shape is designed for increased aggression at lower working angles and increased access. The 1/4" wheel thickness is ideal for heavy stock removal, scale removal, weld removal, weld blending, edge beveling and torch-cut softening with a right angle grinder. The 7/8" open arbor offers a cost-effective mounting option when using adapting nuts.
This versatile grinding wheel leverages a strong bond that offers a long life solution for all your general purpose applications at an excellent total cost of use.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Strong resin bond delivers a long cutting life that keeps professionals on the job longer.
- White aluminum oxide grains provide an even, sharp, clean cut rate and consistent performance.
- Triple fiberglass reinforcement provides added strength for aggressive stock removal.
- Open arbor offers a cost-effective mounting option when using adapting nuts.
- Best for use on carbon steel, structural steel, iron and general purpose metal use.
Tech Specs
Back To Top| Color | Black |
|---|---|
| Grain Type | Aluminum Oxide (AO) |
| Brand | Weiler |
| Maximum RPM | 8500 |
| Wheel Thickness | 1/4" |
| Arbor Hole Size | 7/8" |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Grit | 24 |
| Series | Tiger |
| Grade/Hardness | R |
| Diameter | 7" |