
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch Diameter, 3xD Drill, 2 flutes, Carbide, nano-A Coated, Straight Shank, 140° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 5741-12.700
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Guhring has re-introduced a classic wave cutting edge design with the RT100 US high penetration rate carbide drill series. This 2 flute design incorporates a radius cutting edge and rolled heal profile to create short manageable chips in hard to drill materials. These drill come with a heat resistant nano-A coating for extra heat resistance in high temperature applications which compliments this traditional high performance geometry.
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut (mm) | 40.95 |
|---|---|
| Brand | Guhring |
| Decimal Diameter | 0.5000" |
| Flute Length (mm) | 60 |
| Shank Diameter (mm) | 14 |
| Series | 5741 |
| Drilling Depth | 3xD |
| Point Angle | 140° |
| Coating/Finish | Nano |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 12.70 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 107 |
| Shank Type | Straight |