
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
25/64 Inch Diameter, 3xD Drill, 2 flutes, Carbide, nano-A Coated, Straight Shank, 140° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 5741-9.920
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Guhring has re-introduced a classic wave cutting edge design with the RT100 US high penetration rate carbide drill series. This 2 flute design incorporates a radius cutting edge and rolled heal profile to create short manageable chips in hard to drill materials. These drill come with a heat resistant nano-A coating for extra heat resistance in high temperature applications which compliments this traditional high performance geometry.
Tech Specs
Back To Top| Series | 5741 |
|---|---|
| Shank Diameter (mm) | 10 |
| Fractional Diameter | 25/64" |
| Brand | Guhring |
| Shank Type | Straight |
| Decimal Diameter | 0.3906" |
| Material | Solid Carbide |
| Length of Cut (mm) | 32.12 |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 89 |
| Point Angle | 140° |
| Coating/Finish | Nano |
| Flute Length (mm) | 47 |
| Metric Diameter | 9.92 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drilling Depth | 3xD |