
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
27/64 Inch Diameter, 5xD Drill, 2 flutes, Carbide, nano-A Coated, with Coolant, Straight Shank, 140° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 5744-10.720
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Guhring has re-introduced a classic wave cutting edge design with the RT100 US high penetration rate carbide drill series. This 2 flute design incorporates a radius cutting edge and rolled heal profile to create short manageable chips in hard to drill materials. These drill come with a heat resistant nano-A coating for extra heat resistance in high temperature applications which compliments this traditional high performance geometry.
Tech Specs
Back To Top| Coolant | with |
|---|---|
| Fractional Diameter | 27/64" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drilling Depth | 5xD |
| Length of Cut (mm) | 54.92 |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (mm) | 118 |
| Shank Diameter (mm) | 12 |
| Point Angle | 140° |
| Decimal Diameter | 0.4220" |
| Flute Length (mm) | 71 |
| Metric Diameter | 10.72 mm |
| Series | 5744 |
| Shank Type | Straight |
| Brand | Guhring |
| Coating/Finish | Nano |