
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.05 hp, 5,000 RPM, 3/16 Inch (5 mm) Dia. Orbit, Rear Exhaust, for 1/4-20 Female Pads, Palm-Style Mini-Dynorbital Random Orbital Sander
- Item Code: 57500-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Random orbital action provides ultra-smooth finishes on wood and coated surfaces. Sanding head provides the random action. Also excellent on metal and composites. Ideal for finesse sanding. Weighs only 1.7 lbs., for great operator comfort and control.
Features
Back To Top- Includes 54034 Sanding Head (accepts sanding pads with 1/4"-20 female thread).
- Includes 3/4" dia. pad (54017) and 1-1/4" dia. pad (54018) with sample micro-finishing film abrasive discs. Confines sanding to smallest possible area.
Tech Specs
Back To Top| Height Inch (mm) | 3-5/8" (92) |
|---|---|
| Free Speed RPM | 5,000 |
| Length Inch (mm) | 5" (127) |
| Orbit Dia. Inch (mm) | 3/16" (5) |
| hp (W) | .05 (37) |
| Backing Pad Diameter Inch (mm) | 1-1/4" (32) |
| Exhaust Type | Rear |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
| Sanding-Head Spindle Thread | 1/4"-20 Male |
| Brand | Dynabrade |