
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.08 hp, 7,500 RPM, 3/16 Inch (5 mm) Dia. Orbit, Rear Exhaust, for Male Locking-Type Pads, Palm-Style Mini-Dynorbital Random Orbital Sander
- Item Code: 57502
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Random orbital action provides ultra-smooth finishes on wood and coated surfaces. Sanding head provides the random action. Also excellent on metal and composites. Ideal for finesse sanding. Weighs only 1.7 lbs., for great operator comfort and control.
Features
Back To Top- Each model includes 54035 Sanding Head (accepts sanding pads with male locking-type threads).
- Includes 1-1/4" dia. Locking-Type Sanding Pad (54033).
- Model is used as part of Dynabrade Two-Step Polishing System, by automobile original equipment manufacturers (OEMs).
Tech Specs
Back To Top| Free Speed RPM | 7,500 |
|---|---|
| hp (W) | .08 (60) |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
| Sanding-Head Spindle Thread | Locking-Type |
| Length Inch (mm) | 5" (127) |
| Brand | Dynabrade |
| Exhaust Type | Rear |
| Backing Pad Diameter Inch (mm) | 1-1/4" (32) |
| Height Inch (mm) | 3-5/8" (92) |
| Orbit Dia. Inch (mm) | 3/16" (5) |