
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.08 hp, 7,500 RPM, 3/16 Inch (5 mm) Dia. Orbit, Rear Exhaust, for 1/4-20 Female Pads, Palm-Style Mini-Dynorbital Random Orbital Sander
- Item Code: 57504
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Random orbital action provides ultra-smooth finishes on wood and coated surfaces. Sanding head provides the random action. Also excellent on metal and composites. Ideal for finesse sanding. Weighs only 1.7 lbs., for great operator comfort and control.
Features
Back To Top- Includes 54034 Sanding Head (accepts sanding pads with 1/4"-20 female thread).
- Includes 1/4" dia. pad (54018).
Tech Specs
Back To Top| Length Inch (mm) | 5" (127) |
|---|---|
| Free Speed RPM | 7,500 |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
| Exhaust Type | Rear |
| Brand | Dynabrade |
| Orbit Dia. Inch (mm) | 3/16" (5) |
| hp (W) | .08 (60) |
| Sanding-Head Spindle Thread | 1/4"-20 Male |
| Backing Pad Diameter Inch (mm) | 1-1/4" (32) |
| Height Inch (mm) | 3-5/8" (92) |