
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.28 hp, 12,000 RPM, 3/16 Inch (5 mm) Dia. Orbit, Rear Exhaust, 5/16-24 Spindle Thread, 3-1/2 Inch (89 mm) Dia. Wet Dynorbital Supreme Random Orbital Sander, Deluxe
- Item Code: 57571
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Deluxe model includes 1/4" (6 mm) diameter x 11' (3,353 mm) long water line and 1/4" (6 mm) diameter x 10' (3,048 mm) long air line. Both are neatly contained in 3/4" (19 mm) diameter overhose.
Features
Back To Top- Includes adjustable water-feed valves at two locations: one near the water source connection and another at the tool. This allows one valve to be pre-set to your desired flow rate, while the other is utilized as an on/off valve.
- Includes non-vacuum, hook-face, short nap, 3/8" (10 mm) thick sanding pad (54311).
- 3/16" (5 mm) Diameter Random Orbit for swirl-free finishes.
Tech Specs
Back To Top| Brand | Dynabrade |
|---|---|
| Exhaust Type | Rear |
| Free Speed RPM | 10,000 |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
| Length Inch (mm) | 6" (152) |
| Backing Pad Diameter Inch (mm) | 3-1/2" (89) |
| Tool Spindle Thread | 5/16"-24 Female |
| Height Inch (mm) | 6" (152) |
| Orbit Dia. Inch (mm) | 3/16" (5) |
| hp (W) | 0.24 (179) |