
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.24 hp, 10,000 RPM, 3/32 Inch (2 mm) Dia. Orbit, Rear Exhaust, 5/16-24 Spindle Thread, 6 Inch (152 mm) Dia. Wet Dynorbital Supreme Random Orbital Sander, Basic
- Item Code: 57584
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Basic Model For those not requiring through-the-tool water feed (who prefer to use a hose or spray bottle). Achieves the ultimate in swirl-free finishes. Wet sanding reduces airborne dust, improving air quality of workplace. Overskirt shroud is standard on all models, to control water splash.
Features
Back To Top- Accepts diamond abrasive discs as well as microfinishing film and conventional wet discs.
- Includes non-vacuum, hook-face, short nap, 3/8" (10 mm) thick sanding pad (54327).
- 3/32" (2.5 mm) Diameter Random Orbit for swirl-free finishes.
Tech Specs
Back To Top| Backing Pad Diameter Inch (mm) | 6" (152) |
|---|---|
| Height Inch (mm) | 7" (178) |
| Tool Spindle Thread | 5/16"-24 Female |
| Free Speed RPM | 10,000 |
| Exhaust Type | Rear |
| Length Inch (mm) | 7" (178) |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
| Orbit Dia. Inch (mm) | 3/32" (2.5) |
| Brand | Dynabrade |
| hp (W) | 0.24 (179) |