
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.24 hp, 8,000 RPM, 3/16 Inch (5 mm) Dia. Orbit, 3-2/3 Inch W x 7 Inch L (93 mm x 178 mm) Dynabug Orbital Sander, Non-Vacuum
- Item Code: 57800-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Compact size and lightweight. Excellent for sanding restricted areas and vertical sides. Tools have heavy-duty clips to accept traditional 3-2/3" x 9" abrasive sheets (rolls also available).
Features
Back To Top- 3/16" (5 mm) diameter orbit
- Powerful 8,000 RPM air motor utilizes 16 SCFM at 90 PSIG.
- Includes premium 57850 Vinyl-Face Sanding Pad for PSA (adhesive-backed) abrasives
Tech Specs
Back To Top| Backing Pad w/Clips Size Inch (mm) | 3-2/3" (93) x 7" (229) |
|---|---|
| Free Speed RPM | 8,000 |
| Height Inch (mm) | 4-1/4" (108) |
| hp (W) | .24 (179) |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
| Length Inch (mm) | 7-1/4" (184) |
| Pad Mounting Style | 4 Screws |
| Exhaust Type | Rear |
| Brand | Dynabrade |
| Orbit Dia. Inch (mm) | 3/16" (5) |