
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.12 hp, 7° Offset, 13,000 RPM, 1/32 Inch (1 mm) Dia. Orbit, Rear Exhaust, Dynafine Detail Sander, Non-Vacuum
- Item Code: 57900
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Detail sander includes triangular and tear-drop hook-face pads; also includes 94407 Flow-Control Dynaswivel.
Excellent for cleaning wood edges and corners. Ideal for use on furniture, shutters, moldings, door jambs, metal parts and much more.
Features 1/32" dia. orbital action for superior finishes. Handle is offset 7 Degree for greater operator comfort and control.
Uses hook-face and PSA (adhesive-backed) coated, non-woven nylon and sponge abrasives.
Tech Specs
Back To Top| hp (W) | 0.12 (89) |
|---|---|
| Orbit Dia. Inch (mm) | 1/32" (0.8) |
| Brand | Dynabrade |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
| Length Inch (mm) | 9" (229) |
| Free Speed RPM | 15,000 |
| Height Inch (mm) | 3-3/4" (95) |
| Pad Mounting Style | 2 Screws |
| Exhaust Type | Rear |