
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 Inch W x 4-5/16 Inch L (102 mm x 110 mm) Dynabug InchModel T Inch Orbital Sander, Non-Vacuum with Clips, 20,000 RPM, 3/32 Inch (2 mm) Dia. Orbit, Rear Exhaust
- Item Code: 57920-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
3/32" diameter orbital action is ideal for fine finishes. Lightweight only 1 lb! Palm-style, ergonomic design features low profile grip for greater operator comfort and control. Operates 8-9 SCFM at 90 PSIG. Can be run by as little as 3 horsepower compressor.
Features
Back To Top- Low maintenance; easy to repair. Turbine-style vaneless air motor needs no oil!
- Easy interchangeable sanding pads. Uses reattachable and PSA (adhesive-backed) abrasive sheets and discs; coated and non-woven nylon.
- Includes 57999, 4" X 4-5/16", Vinyl-Face Pad with clips.
Tech Specs
Back To Top| Backing Pad Size Inch (mm) | 4" (102) x 4-5/16" (110) |
|---|---|
| Free Speed RPM | 20,000 |
| Height Inch (mm) | 3" (76) |
| Length Inch (mm) | 5" (127) |
| Exhaust Type | Rear |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
| Orbit Dia. Inch (mm) | 3/32" (2.5) |
| Brand | Dynabrade |
| Pad Mounting Style | 4 Screws |