
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2-7/8 Inch (73 mm) W x 3-1/8 Inch (79 mm) L Non-Vacuum Dynafine Triangular Disc Pad, Hook-Face, Long Nap, 3/8 Inch (10 mm) Thickness Urethane, Medium Density
- Item Code: 57955
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Dynafine® Sanding Pad - Triangular Shape - Non-Vacuum
Features
Back To Top- Fits all Dynafine® sanders; Pads mount with two screws.
- Hook-Face Pads. Short nap pads for use with reattachable discs. Long nap pads for use with non-woven nylon discs.
Tech Specs
Back To Top| Density | Medium |
|---|---|
| Thickness | 3/8" (10 mm) |
| Face | Hook |
| Length | 3-1/8 Inch (79 mm) |
| Shape | Triangular |
| Width | 2-7/8 Inch (73 mm) |
| Brand | Dynabrade |
| Nap | Long |
| Vacuum Type | Non-Vacuum |