
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.12 hp, 7° Offset, 13,000 RPM, 1/32 Inch (1 mm) Dia. Orbit, Rear Exhaust, Dynafine Backsplash Sander Versatility Kit
- Item Code: 58010-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Air motor features 1/32" diameter orbital action for achieving a superior finish. Lightweight tool of only 1.6 lbs! Low profile housing allows easy access in hard-to-reach areas. Handle is offset 7 Degree for greater operator comfort and control.
Features
Back To Top- Excellent for fabricating solid surface coved backsplashes; ideal for cleaning metal edges and corners.
- Includes tool with all five sanding pads and an assortment of PSA (adhesive-backed) abrasives.
- Pads included with tool are 58020 (1/4" Radius), 58021 (3/8" Radius), 58022 (1/2" Radius), 58023 (5/8" Radius), 58024 (3/4" Reverse Radius).
Tech Specs
Back To Top| Pad Mounting Style | 2 Screws |
|---|---|
| Exhaust Type | Rear |
| Brand | Dynabrade |
| Length Inch (mm) | 9" (229) |
| Orbit Dia. Inch (mm) | 1/32" (0.8) |
| hp (W) | 0.12 (89) |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
| Free Speed RPM | 15,000 |
| Height Inch (mm) | 3-3/4" (95) |