
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.12 hp, 7° Offset, 15,000 RPM, 1/32 Inch (1 mm) Dia. Orbit, Rear Exhaust, Dynafine Detail Sander, Self-Generated Vacuum
- Item Code: 58015
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Ideal for getting into restricted areas such as corners and door jambs while extracting contaminants that may be harmful to the operator. Features a 1/32" diameter stroke that will not damage sensitive substrates.
Features
Back To Top- Handle is offset 7 Degree for greater operator comfort and control.
- Three vacuum pad offerings: Tear-Drop (included), Triangular, 3" Round. All three are offered in PSA and Hook-Face. Tool is lightweight. Only 1.8 lbs!
- Includes 94407 Flow Control Dynaswivel
Tech Specs
Back To Top| Height Inch (mm) | 3-9/16" (91) |
|---|---|
| Length Inch (mm) | 11-3/8" (290) |
| hp (W) | 0.12 (89) |
| Free Speed RPM | 15,000 |
| Orbit Dia. Inch (mm) | 1/32" (0.8) |
| Pad Mounting Style | 2 Screws |
| Exhaust Type | Rear |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
| Brand | Dynabrade |