
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
14 in. x 1/8 in. 24 Grit Zirconia Alumina (Z24U) 1 in. Arbor Hole High Speed Saw Tiger Zirc Rail Type 1 Large Cutting Wheel
- Item Code: 58028
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Tiger Zirc 14 inch rail cutting wheels cut faster and last longer so you get proven productivity at an exceptional total cost. The sharp and durable zirconia alumina grains retain a high cut rate throughout the life of the wheel while a hard bond delivers long wheel life for heavy-duty applications like rail cutting. Designed specifically for high speed gas and hydraulic rail saws, these 1/8 inch thick wheels deliver the high performance solution needed to increase productivity and profitability.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Designed specifically for high performance rail cutting.
- Sharp and durable zirconia alumina grain retains high cutting performance throughout the life of the wheel.
- Extended wheel life on heavy duty applications.
- Dual reinforcement provides added strength for aggressive cutting.
- Metal bushed 1 inch open arbor for fast easy mounting on gas and hydraulic rail saws.
- Integrated mold on blotter for easy mounting on high-speed gas saws.
- Specifically designed for hard-to-grind alloys steels utilized in modern rail applications.
Tech Specs
Back To Top| Grade/Hardness | U |
|---|---|
| Arbor Hole Size | 1" |
| Brand | Weiler |
| Color | Black |
| Grain Type | Zirconia Alumina (ZA) |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Maximum RPM | 5500 |
| Diameter | 14" |
| Grit | 24 |
| Series | Tiger |
| Wheel Thickness | 1/8" |