
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.4 hp, 12,000 RPM, Geared, 1/8 Inch (3 mm) Dia. Orbit, Rear Exhaust, for Locking-Type Pad, 1-1/4 Inch (32 mm) Dia. Right Angle Mini-Orbital Sander
- Item Code: 58034
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Ideal for use on gelcoat and clearcoat paint systems, plus finesse sanding of small areas. Precise 1/8" orbital action minimizes swirl marks. Lightweight design for operator comfort.
Features
Back To Top- Model includes 95848 Gear Oil and 95541 Push-Type Gun, for lubricating tool gears through dual-wick system. Increasing gear life extends the life of your tool!
- Optional safety-lock throttle lever is available (included in some regions).
- Model runs at 12,000 RPM and includes 1-1/4" diameter locking-type foam-face sanding pad (54031). Also accepts optional locking-type sanding pads 54018 and 54033.
Tech Specs
Back To Top| Height Inch (mm) | 4" (102) |
|---|---|
| Orbit Dia. (mm) | 1/8" (3) |
| Tool Spindle Thread | Locking-Type |
| Backing Pad Diameter Inch (mm) | 1-1/4" (32) |
| Exhaust Type | Rear |
| hp (W) | .4 (298) |
| Brand | Dynabrade |
| Free Speed RPM | 12,000 |
| Length Inch (mm) | 7-1/2" (190) |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |