
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x 1/8 in. 30 Grit (Z30T) 7/8 in. Arbor Hole Tiger Zirc Type 27 Cut/Grind Combo Wheel
- Item Code: 58053
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Tiger Zirc 5 inch type 27 combo wheels cut faster and last longer so you get proven productivity at an exceptional total cost. The self-sharpening zirconia alumina grains retain a high cut rate throughout the life of the wheel while a hard bond delivers long wheel life for heavy duty applications. Combination wheels offer flexibility and efficiency when switching between cutting and grinding applications with a right angle grinder. The 7/8" open arbor offers a cost-effective mounting option when using adapting nuts.
These wheels are designed for hardcore Metal Fabrication professionals who need a high performance solution when cutting and grinding steel, structural steel, and iron.
ORDER IN MULTIPLES of 25
Features
Back To Top- Triple reinforcement for fast cut & long life cutting and grinding for demanding applications
- Self sharpening grains maintain cut rate even under high pressures
- Used with die grinder and right angle air die grinder
Tech Specs
Back To Top| Maximum RPM | 12200 |
|---|---|
| Standard Pack Quantity | 25 |
| Brand | Weiler |
| Color | Black |
| Diameter | 5" |
| Grit | 30 |
| Arbor Hole Size | 7/8" |
| Grade/Hardness | T |
| Grain Type | Zirconia Alumina (ZA) |
| Series | Tiger |
| Wheel Thickness | 1/8" |