
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-1/2 in. x 1/8 in. 30 Grit Inox (INOX30T) 7/8 in. Arbor Hole Tiger Inox Type 27 Cut/Grind Combo Wheel
- Item Code: 58115
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Tiger INOX 4.5 inch type 27 combo wheels are specifically designed for high performance when cutting and grinding stainless steel. These wheels incorporate a Contaminant-free bond that delivers a worry-free solution for stainless steel applications. Combination wheels offer flexibility and efficiency when switching between cutting and grinding applications with a right angle grinder. The 7/8" open arbor offers a cost-effective mounting option when using adapting nuts.
ORDER IN MULTIPLES of 25
Features
Back To Top- Triple reinforcement for long life cutting and grinding applications
- Delivers a worry free solution for stainless steel applications
- Used with die grinder and right angle air die grinder
Tech Specs
Back To Top| Standard Pack Quantity | 25 |
|---|---|
| Brand | Weiler |
| Color | Black |
| Grit | 30 |
| Maximum RPM | 13300 |
| Diameter | 4-1/2" |
| Grain Type | Inox |
| Series | Tiger |
| Wheel Thickness | 1/8" |
| Arbor Hole Size | 7/8" |
| Grade/Hardness | T |