
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x 1/4 in. 24 Grit Inox (INOX24R) 7/8 in. Arbor Hole Tiger Inox Type 27 Grinding Wheel
- Item Code: 58129
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Tiger INOX 6 inch type 27 grinding wheels are specifically designed for high performance when grinding stainless steel. These wheels incorporate a Contaminant-free bond that delivers a worry-free solution for stainless steel applications. The flat profile with depressed center allows for a wide range of grinding angles (0-45 1/4" wheel thickness is ideal for heavy stock removal, scale removal, weld removal, weld blending, edge beveling and torch-cut softening with a right angle grinder. The 7/8" open arbor offers a cost-effective mounting option when using adapting nuts.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Contaminant-free INOX wheels contain less than 0.1% iron, sulfur, and chlorine, resulting in a worry-free solution for stainless steel applications.
- Long wheel life on heavy duty applications.
- Premium aluminum oxide grains provide an even, sharp, clean cut rate and consistent performance.
- Designed with fiberglass cut back from the edge to provide instant aggressive grinding right out of the box.
- Triple fiberglass reinforcement provides added strength for aggressive stock removal.
- Open arbor offers a cost-effective mounting option when using adapting nuts.
- Best for use on stainless steel and harder grade steel.
Tech Specs
Back To Top| Maximum RPM | 10200 |
|---|---|
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Diameter | 6" |
| Brand | Weiler |
| Color | Black |
| Wheel Thickness | 1/4" |
| Arbor Hole Size | 7/8" |
| Grain Type | Inox |
| Grade/Hardness | R |
| Grit | 24 |
| Series | Tiger |