
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 in. x 1/8 in. ALU30T 7/8 in. Arbor Hole Tiger Aluminum Type 27 Cut/Grind Combo Wheel
- Item Code: 58221
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Tiger Aluminum 7 inch type 27 combo wheels are specifically designed for high performance cutting and grinding and extended wheel life on aluminum. These wheels blend abrasive grains with Weiler's non-loading formula, resulting in a fast and consistent cut rate on aluminum. Combination wheels offer flexibility and efficiency when switching between cutting and grinding applications with a right angle grinder. The 7/8" open arbor offers a cost-effective mounting option when using adapting nuts.
ORDER IN MULTIPLES of 25
Features
Back To Top- Non-loading formula keeps the wheel from gumming up, allowing operators to get more work done in less time without compromising durability.
- Silicon carbide and aluminum oxide blend delivers a consistently high cut rate throughout the life of the wheel.
- Contaminant-free wheels deliver a worry-free solution for aluminum applications.
- Combination wheels offer flexibility and efficiency when switching between cutting and grinding applications.
- Open arbor offers a cost-effective mounting option when using adapting nuts.
- Best for use on aluminum.
Tech Specs
Back To Top| Brand | Weiler |
|---|---|
| Standard Pack Quantity | 25 |
| Series | Tiger |
| Grit | 30 |
| Maximum RPM | 8500 |
| Color | Black |
| Grade/Hardness | T |
| Grain Type | Aluminum Oxide (AO) |
| Wheel Thickness | 1/8" |
| Arbor Hole Size | 7/8" |
| Diameter | 7" |