
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.45 hp, 12,000 RPM, 3/16 Inch (5 mm) Dia. Orbit, Rear Exhaust, 6 Inch (152 mm) Dia. Two-Hand Dynorbital Random Orbital Sander, Non-Vacuum
- Item Code: 58405
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Long handle provides excellent comfort and control, especially when working on vertical sides of workpiece. All models include premium urethane weight-mated sanding pad.
Features
Back To Top- Free speed is 12,000 RPM. Pads have 5/16"-24 male spindle.
- 3/16" (5 mm) diameter orbit for general sanding.
Tech Specs
Back To Top| Backing Pad Diameter Inch (mm) | 6" (152) |
|---|---|
| Height Inch (mm) | 4-15/16" (126) |
| Tool Spindle Thread | 5/16"-24 Female |
| Free Speed RPM | 12,000 |
| Length Inch (mm) | 11-3/8" (288) |
| hp (W) | 0.45 (336) |
| Orbit Dia. Inch (mm) | 3/16" (5) |
| Brand | Dynabrade |
| Exhaust Type | Rear |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |