
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.45 hp, 10,000 RPM, 3/16 Inch (5 mm) Dia. Orbit, Rear Exhaust, 8 Inch (203 mm) Dia. Two-Hand Dynorbital Random Orbital Sander, Non-Vacuum
- Item Code: 58410
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Long handle provides excellent comfort and control, especially when working on vertical sides of workpiece. All models include premium urethane weight-mated sanding pad.
Features
Back To Top- Pads mount with five (5) screws.
- 3/16" (5 mm) diameter orbit for general sanding.
Tech Specs
Back To Top| Free Speed RPM | 10,000 |
|---|---|
| Length Inch (mm) | 12-1/2" (319) |
| Height Inch (mm) | 5-5/8" (142) |
| Pad Mounting Style | 5 Screws |
| Exhaust Type | Rear |
| Orbit Dia. Inch (mm) | 3/16" (5) |
| Backing Pad Diameter Inch (mm) | 8" (203) |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
| hp (W) | 0.45 (336) |
| Brand | Dynabrade |