
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.45 hp, 900 RPM, Rear Exhaust, Vinyl-Face Pad, 8 Inch (203 mm) Dia. Two-Hand Gear-Driven Sander, Non-Vacuum
- Item Code: 58445D
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Unique epicycloidal sanding action allows aggressive removal of material. Applications include removal and leveling of large amounts of filler materials such as glue or epoxy; leveling small welds; removing coatings. For use on materials including metal, solid surfaces, wood and fiberglass.
Features
Back To Top- Ergonomically designed for low vibration and reduced sound levels.
- Excellent comfort and control, especially when working on vertical sides or large tabletops.
- Long handle allows for two-hand support of tool.
- Includes low profile, premium urethane sanding pad.
Tech Specs
Back To Top| Backing Pad Diameter Inch (mm) | 8" (203) |
|---|---|
| Free Speed RPM | 900 |
| Height Inch (mm) | 5-9/16" (142) |
| Brand | Dynabrade |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
| Pad Mounting Style | 5 Screws |
| Exhaust Type | Rear |
| Length Inch (mm) | 12-1/2" (319) |
| hp (W) | 0.45 (336) |