
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.45 hp, 12,000 RPM, 3/16 Inch (5 mm) Dia. Orbit/Rotary, Rear Exhaust, 3-1/2 Inch (89 mm) Dia. DynaLocke Dual-Action Sander, Non-Vacuum
- Item Code: 58465
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
12,000 RPM DynaLocke is truly two-tools-in-one, easily changing from a rotary Disc Sander to Random Orbital Sander with the flip of a switch. Ideal for metal applications; great on composite materials.
Features
Back To Top- Excellent for automotive work, such as paint stripping and blending.
- Also utilized for leveling glue seams on Corian and other solid surfaces.
- Switch is recessed within tool grip to prevent accidental engaging.
- Includes low profile, premium urethane, hook-face sanding pad.
Tech Specs
Back To Top| Backing Pad Diameter Inch (mm) | 3-1/2" (89) |
|---|---|
| Brand | Dynabrade |
| Height Inch (mm) | 5-3/8" (137) |
| Free Speed RPM | 12,000 |
| Exhaust Type | Rear |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
| hp (W) | 0.45 (336) |
| Length Inch (mm) | 10-5/16" (263) |
| Tool Spindle Thread | 5/16"-24 Female |
| Orbit Dia. Inch (mm) | 3/16" (5) |