
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
.15 hp, 10,000 RPM, 3/32 Inch (2 mm) Dia. Orbit, Rear Exhaust, 3-1/4 Inch W x 5 Inch L (82 mm x 127 mm) Dynabug II Orbital Sander, Non-Vacuum
- Item Code: 58503-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Powerful .15 hp (112 W), 10,000 RPM air motor gets the job done in countless applications, utilizing just 13 SCFM (368LPM) at 90 PSI (6.2 Bar).
Features
Back To Top- Precise 3/32" orbital motion is ideal for achieving a controlled, ultra-fine finish on a variety of surfaces. Compact size is ideal for all operators, including those with smaller hands.
- Engineered and tested to ensure less tool vibration than any competitive model! Lighter tool weight minimizes hand and arm fatigue. Perfect for vertical applications.
- Rectangular shape sands deep into corners, where round pads cannot reach.
- Includes 56317 Hook-Face Sanding Pad, 80 mm wide x 130 mm long (approximately 3-1/4" x 5"). Comfort Platform provides additional hand and wrist support, further enhancing operator comfort. Also offers increased protection against cold air exhaust. (NOTE: Comfort Platform is removable.) Order 59330 Comfort Platform (U.S. Patent No. D610,428) separately, to install on existing tools!
Tech Specs
Back To Top| Backing Pad Size Inch (mm) | 3-1/4" (80) x 5" (130) |
|---|---|
| Length Inch (mm) | 6-1/4" (157) |
| Brand | Dynabrade |
| Height Inch (mm) | 3-1/2" (91) |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
| Exhaust Type | Rear |
| hp (W) | .15 (112) |
| Free Speed RPM | 10,000 |
| Orbit Dia. Inch (mm) | 3/32" (2.5) |
| Pad Mounting Style | 4 Screws |